Roztrhl se s nimi pytel. Rostou jako houby po dešti a nutno říct, že hodně z nich pozvedlo tento pokrm na úplně jinou úroveň, než jak je známe z velkovýroben typu McD či BK.

Jistě, burgrárny….strašný slovo, o to lepší chuťový zážitek…..bistra a restaurace  s nabídkou vlastnoručně pečených housek plněných šťavnatým masem, čerstvou zeleninou, domácí majonézou a salsou, za kterou by se ani Jamie Oliver nemusel stydět.

Nikdy mě to splihlé NIC ve fastfoodech neříkalo, ale teď…..BURGER JE KING. Děláme doma všemožné variace, hrajeme si s náplněmi, pečeme máslové houstičky s posypkou i bez a …..ještě jsme se nepřejedli. A protože burger dovolí být kreativní nekonečně.

Je to báječný společník jak k obědu, na večer, piknik nebo narozeninovou párty. Prostě kámoš pro každou příležitost. Tak jestli jste jím doteď opovrhovali, přišel čas na to změnit názor a pokorně smeknout. Zkuste experimentovat a najít si tu svou nejlepší kombinaci, je to fakt zábava!

Dýňové Burgery jsou jednou z našich rodinných stálic.

Na 8 burgerů potřebuju

Suroviny:

400g      dýně ( nejlíp hokkaido, ale i máslová nebo muškátová je skvělá)

500g      mleté hovězí maso (vybírám pečlivě, nejlíp z domácího chovu – na výsledku je to opravdu znát)

5             stroužků česneku

2             půlky sušených rajčat v oleji

30g         strouhaného parmazánu

1             vejce

150g      zakysané smetany

100g      dýňové čatní

strouhanku, sůl, rukolu, trochu oleje, pár lístků čerstvé bazalky

housky na Burgery …….podle receptu od Maškrtnici

– výroba je sice zdlouhavá, avšak nenáročná a houstičky jsou doopravdy vymazlený. Vůbec se jich nebojte, vypadají složitě, ale ve výsledku vlastně jen čekáte, až těsto vzejde – zvládne to i začátečník. Pokud máte doma hodně hladových krků, pak klidně vyrobte housky z celého množství – zmizí během chvilky. Když ne, udělejte si jich třeba jen polovic. Výborné jsou i další dva dny – třeba k snídani s marmeládou……

  1. Upeču si dýni. Rozříznu ji napůl, vydlabu semínka, řezem položím na plech a peču na 200°C tak hodinu a půl. Díky pokličce ze slupky se mi dýně upeče, ale nevysuší. Půl hodinky před koncem přidám neoloupané stroužky česneku.
  2. Až dýně vychladne, rozmačkám ji vidličkou – ne úplně na kaši, menší kousky dýně vypadají v burgeru krásně a skvěle chutnají. Přidám mleté maso, nakrájená sušená rajčata, nasekanou bazalku, parmazán a vajíčko. Osolím a dosypu strouhankou tak, aby mi šly tvarovat karbanátky a nelepily se. Jsem opatrná a přisypávám pomalu, abych neměla směs příliš tuhou.
  3. Ze směsi dělám kuličky – cca. o 130g a jemným splácnutím vytvořím nižší karbanátky, které nechám v lednici asi půl hodinky ztuhnout.
  4. Mezitím si připravím omáčku ze zakysané smetany a vyloupaných, rozmačkaných pečených stroužků česneku. Osolím a opepřím. Pokud budete mít po ruce kvalitní majonézu, dopřejte si malou lžičku. Chuť omáčky bude krémovější.
  5. Rozpálím si gril nebo troubu. Hamburgerové housky opeču na grilu řezem dolů, v troubě je vyskládám na plech řezem nahoru a zapnu horní gril. Hlídám, abych je nespálila, je to rychlovka.
  6. Teď je čas na maso. Rozpálím gril na maximum. Pokud nemáte, vystačíte si s pánví a trochou oleje. Burgery potřu lehce olejem a vložím na gril, přiklopím a griluji 3 min (s přiklopeným grilem peču zároveň z obou stran). Na pánvi to bude trvat o trošku dýl, ale to určitě odhadnete – jako byste dělali klasický karbanátky.
  7. A vrstvím. Opečenou housku potřu dýňovým čatním, posadím masový karbanátek, navrším hrst rukoly a zakápnu omáčkou s česnekem. Přiklopím a servíruju.