Stejně jako na vánoce i na velikonoce chceme mít na stole něco výjimečného, klidně takového, že s přípravou strávíme celý den. Víme, že to potřebujeme. Potřebujeme jídlo, které nás zpomalí, zklidní tepovou frekvenci, dostane nás do jiného rytmu.

A tím je třeba takové pomalounku pečené maso s čatním, u kterého prostojíme hodiny a s lokšemi z brambor den předem uvařených. Když si naplánujete takový sváteční oběd, věřte mi, na nic jiného nebudete mít čas ani myšlenky. Protože zvládnout to organizačně, s dětmi pod nohama a domácím ruchem, to není žádná hračka. Proto, až si sednete ke stolu, nezapomeňte se poplácat po rameni a náležitě si to vychutnat. Krásné velikonoce!

Suroviny:

4ks      králičí stehno nebo 4 hřbety nebo 1 naporcovaný králík

12        plátků anglické slaniny

1kg      husího sádla (kdo chce ušetřit dá půl/půl husí a vepřové)

Pár snítek čerstvého tymiánu

1kg      brambory den předem ve slupce vařené

300g    hladká mouka

husí sádlo, sůl

sklenička pomerančového čatní – výroba samo domo viz. recept úplně dole

  1. Králičí stehna den předem bohatě nasolím, proložím snítkami tymiánu, zakryju fólií a nechám odpočinout.
  2. Druhý den oklepu přebytečnou sůl. Každé stehno pečlivě zabalím do plátků anglické slaniny.
  3. Rozehřeju troubu na 80°C a v pekáči v ní rozpustím husí sádlo. Stehna do rozpuštěného sádla opatrně zcela ponořím, přidáme i snítky tymiánu. Dám do trouby a nechám při 80°C konfitovat asi 4-5 hodin, než budou stehna měkká.
  4. Když je tak hodinka do konce pečení pustím se do lokší. Na jemném struhadle si nastrouhám oloupané brambory a smíchám je s moukou a špetkou soli.
  5. Na sporáku si rozpálím těžkou litinovou pánev. Z těsta vyválím placky o tloušťce asi 3 mm, které na pánvi na sucho opékám z obou stran tak dlouho, až se tvoří puchýřky. Po opečení hned potírám rozpuštěným husím sádlem a držím pěkně v teple. S těstem je potřeba pracovat rychle, protože při delším zpracování začíná řídnout.
  6. Křehká měkká stehna vysvobodím z teplého sádla a nechám je pod grilem nebo v prudce rozpálené troubě opéct do zlatova a křupava. A pak už stačí jen naložit na talíř, přidat pár lžiček pomerančového čatní a sváteční oběd je na stole.

Pomerančové čatní

Je fajn, že k jeho přípravě nejsou nutně potřeba bio pomeranče a tak se nemusíte pídit po surovinách a stačí zaběhnout do nejbližšího krámku s ovocem.a zeleninou. Jen si těch pomerančů kupte dostatečné množství, protože na jednu skleničku jich budete potřebovat nemálo a až ochutnáte, tak ta jedna sklenička stačit nebude.

Suroviny:

2 ks     pomeranče
1          PL másla
150 g   kompotovaných brusinek
2          PL třtinového cukru
100 ml jablečného moštu
50 ml suchého bílého vína
1 ks     celé skořice
4 ks     badyánu
sůl a bílý pepř

Nejdřív vykrájím dužinu z pomerančů. Jednoduše je rozkrojím napůl a kousek po kousku vykrajuji. Je to práce pro rasa, ale výsledek bude stát za to, tak to vydržte. V malém hrnci si rozpustím máslo, přidám cukr a nechám zkaramelizovat. Pak přidám brusinky, koření a bílé víno. Vše nechám pěkně provařit a částečně vyvařit. Teď přijdou na řadu vykrájené pomeranč, jablečný mošt a vše pěkně vařím a míchám, až získám konzistenci hustší a koncentrovanou. Nakonec přidám trochu soli a pár špetek bílého pepře. Pokud budete dělat čatní ve velkém, skleničky zavařte, vydrží vám tak déle než rok………vlastně ne, dřív je sníte……