Je to už víc než rok, kdy jsme po Vitově návratu z Thajska a Kambodže začali redukovat množství lepku v naší stravě. Nebereme to nijak dogmaticky, vyloučili jsme především průmyslově vyráběné pečivo, no, když nad tím přemýšlím, tak pečivo obecně celkově, ale neznamená to, že pohrdnu krásným domácím kváskovým pecnem. A stejně tak si jednoduše neodepřu nějakou tu mouku, když peču a vařím doma. Ale je jí pomálu.

Když pak přijde takováhle lepková bomba, jako jsou dýňové vafle, tak to u nás doma je skutečně velký svátek. To hřešení si pak nesmírně užívám a teda, na tyhle vafle nedám dopustit! S dýňovým pyré je tahle varianta klasických kynutých vaflí ještě vláčnější a co si budem říkat, mám i ten pocit, že zdravější. Luxusnější nedělní snídani si dokážu těžko představit……

Jestli vám doma vaflovač zahálí, rychle ho vytáhněte, dokud ještě dýně jsou. Říkám vám, že pak budete netrpělivě vyhlížet další dýňovou sezónu a nebudete se moct dočkat podzima :) 

Suroviny:

  • 350 ml plnotučného mléka, vlažného
  • ½ kostky droždí
  • 1 dýně hokaido či máslová
  • 120 g rozpuštěného másla
  • 2 vejce
  • 320 g hladké špaldové mouky
  • 1 lžička mleté skořice
  • 2 lžičky perníkového koření
  • 5 lžic krupicového cukru
  • ½ lžičky soli

Na zdobení:

 Den předem si připravím dýňové pyré. Dýni rozkrojím, vydlabu semínka. Vložím na pečícím papírem vyložený plech řezem dolů a peču na 180°C cca. 1 hodinu, do změknutí. Ještě za horka lžící vydlabu měkkou dužinu do mísy a důkladně dohladka rozmixuju. Hotové pyré nechám vychladnout na pokojovou teplotu.

  1. Večer ve velké míse smíchám vlažné mléko, 1 lžíci polévkovou lžíci cukru a droždí, dobře promíchám a nechám na teplém místě vzejít kvásek. Trvá to přibližně 10 minut.
  2. V jiné míse rozšlehám vejce, přidám 250g pyré (zbylé pyré využiju na krémovou polévku nebo si ho uschovám v lednici na vaflovou reprízu – vydrží v uzavřené nádobě i 4 dny J), zbylý cukr, skořici, perníkové koření, sůl a dobře promíchám. Poté tuto směs vmíchám do kvásku a promíchám. Nakonec vsypu mouku, opět důkladně promíchám.
  3. Mísu přikryju potravinovou folií a nechám 30 minut kynout při pokojové teplotě. Poté vložím do lednice na noc, kde mi těsto krásně vykyne. Pokud potřebuji vafle dřív, nechám kynout klasicky 1,5-2 hodiny při pokojové teplotě.
  4. Do rozpáleného vaflovače sázím vždy hooodně vrchovatou lžíci vykynutého těsto a nechám propéct dokřupava. Ubraňte se v prvních minutách nadzvedávat víko vaflovače a kontrolovat stav vafle, přilepila by se vám na stěny. Po pár minutách mrkněte, a když se vám bude zdát málo křupavá, nechte ještě dopéct.
  5. Nakonec přímo na talíři ozdobím dýňovým krémem pomocí cukrářského sáčku se zdobící špičkou a lehce posypu moučkovým cukrem.

Tip navíc : Abych měla společnou snídani krásně připravenou pro všechny naráz, sázím upečené vafle do rozpálené trouby na 150°C, kde si je všechny pěkně shromáždím a pak…….svolávám ke stolu a  slavnostní ráno je tu!