Žemlovka Monamy
Jsou jídla, která to nemají pod sluncem jednoduchý. A to čistě z toho důvodu, že s nimi má většina lidí už v útlém věku negativní zkušenost. Však to každý z nás zažil…..paní učitelku (v mém případě ještě soudružku), jak stojí jako bůh pomsty u stolu ve školní jídelně a nutí mě jíst přesně to, co mi nechutná a z čeho se mi pomalu, ale jistě začíná dělat šoufl…… koprovka, játrová omáčka nebo…….žemlovka.
Vita se kdysi zmínil, jak ji nesnáší. To rozbředlé sladké cosi, u kterého si jako malej kluk vytrpěl pár krušnejch chvilek. A protože já to měla podobně se zelenými fazolkami, které mě on po 15 letech odmítání naservíroval a já si vrněla blahem……jeho zmínka se jednoduše stala výzvou. Výzvou korunovanou úspěchem. A tak byla paní Žemlovka vzata na milost a zabydlela se u nás.
Suroviny
- 1 veka, nakrájená na plátky ( starší rohlíky, vánočka, mazanec – prostě bílé pečivo)
- 500 ml mléka
- 2 vejce, oddělené žloutky a bílky
- 8 lžic krupicového cukru
- 2 lžíce rozpuštěného másla
- 2 velká jablka, oloupaná a nakrájená na tenké plátky
- máslo na vymazání pekáče
- sklenička jablíčkové štrůdlové marmelády
- 500 g měkkého tučného tvarohu
- 4 lžíce moučkového cukru
- 1 lžíce změklého másla
- 30 g vanilkového cukru
- 1 žloutek ( bílek přidejte k těm dvěma nahoře)
- 50 g rozinek namočených v rumu tuzemáku
- Připravím si tvarohovou nádivku – utřu v míse změklé máslo s moučkovým cukrem, přidám tvaroh a žloutek. Vymíchám dohladka a nakonec přidám vanilkový cukr a scezené rozinky ( rum nevylejte – ještě se bude hodit!)
- V druhé míse prošlehám mléko se žloutky, přidám 2 lžíce cukru, rozpuštěné máslo a zase prošlehám. V této směsi namáčím plátky pečiva a nechám je krátce nasáknout.
- Troubu předehřeju na 160 °C. Menší pekáček nebo víc menších forem si vymažu máslem, na dno dám první vrstvu pečiva namočeného v mléčné směsi. Na pečivo přijdou pokrájená jablíčka a slabá vrstva marmelády.
- Následuje vrstva tvarohové nádivky a závěrečná poklička z plátků pečiva. Tu ještě pokapu rumem z rozinek a dám zapéct do vyhřáté trouby na 45 minut (u menších forem postačí 35 minut)
- Když se blíží konec pečení, ušlehám si ze zbylých 3 bílků a 6 lžic cukru pevný sníh a upečené žemlovce vykouzlím krásnou sněhovou čepici. Tu nechám zapéct v troubě 5 – 8 minut, jen tak, aby sníh hezky zezlátnul, ale nezhnědly mu špičky.
Něco navíc: Žemlovka je báječná i studená. Proto se nám doma osvědčily menší formy, které pak skvěle poslouží jako porce svačiny nebo vydatné snídaně. To ale málokdy, protože do druhého dne nám jednoduše většinou nezbude.